Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry

Za jędrność odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych.

Elastyczność skóry to właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się, która polega na rozciągliwości, plastyczności, umiejętności dostosowywania się, a tym samym odporności na urazy mechaniczne.

Kiedy obserwujemy pierwsze objawy wiotczenia skóry
Pierwsze symptomy wiotczenia skóry na skutek procesów starzenia obserwujemy ok. 25 roku życia. Jako pierwsze pojawiają się kurze łapki i bruzdy nosowo-wargowe. To właśnie skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i najcieńsza, dlatego szybciej traci swoją jędrność. Z kolei setki ruchów wykonywanych przez mięśnie naszej twarzy w ciągu każdego dnia pozostawiają ślady na naszej skórze w postaci zmarszczek wokół ust lub na czole. Najbardziej zauważalne zmiany na skórze twarzy pojawiają się tuż po czterdziestce. Skóra zaczyna wiotczeć a proces utraty jędrności coraz bardziej przyspiesza. Najboleśniej odczuwamy nie tyle zmarszczki mimiczne ale zmianę owalu twarzy.

Przyczyny zwiotczenia skóry
Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Wśród przyczyn można wymienić promieniowanie UV i brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Szkodę wyrządza także nadmierne spożywanie cukrów oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry. Wiotka skóra może być także efektem szybkiej utraty wagi.

Polecane zabiegi

  • HIFU – Finesse
  • Radiesse/ Facetem – wypełniacz poprawiający gęstość skóry
  • Soft Lifting – modelowanie twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego
  • Lifting wolumetryczny
  • Dermapen
  • Osocze Bogatopłytkowe
  • Mezoterapia i mezolift
  • Peelingi medyczne