Likwidacja zmarszczek

Likwidacja zmarszczek

Jak często wykonuje się zabiegi z zastosowaniem toksyny?

Zabieg z zastosowaniem toksyny bot. zajmuje w rankingach procedur odmładzających pierwsze miejsce.

Dlaczego ten zabieg jest tak popularny

Po pierwsze dlatego, że jest mało inwazyjny, nie wymaga interwencji skalpela. Nie jest bolesny, nie wymaga więc miejscowego znieczulenia. Nie wymaga też przygotowania ze strony pacjenta. Bezpośrednio po nim można wrócić do normalnej aktywności.
Po drugie efekt utrzymuje się dość długo – do około 6-8 miesięcy, a twarz bezpośrednio po zabiegu sprawia wrażenie wypoczętej i świeżej.

Co to jest toksyna bot. i jak działa

To oczyszczona toksyna bot. typ A, którą ostrzykuje się zmarszczki mimiczne. Lekarz podaje niewielką ilość preparatu, która czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe powodując rozluźnienie poszczególnych mięśni twarzy. Efektem zabiegu jest czasowa likwidacja zmarszczek mimicznych jak również zapobieganie pogłębiania się zmarszczek.
Lekarz podczas zabiegu wprowadza toksynę w okolice zmarszczek mimicznych. Powoduje to zmniejszenie skurczu mięśni, gdyż preparat działa na komórki nerwowe. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W czasie działania preparatu skóra wygląda świeżo i naturalnie, a mięśnie twarzy odpoczywają.

Niektórzy obawiają się, że użyty w zabiegu preparat jest jednak toksyną i może być niebezpieczny dla zdrowia

Toksyna bot.w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i nie pozostawia śladów. Na całym świecie kliniki wykorzystują toksynę do zabiegów medycyny estetycznej od 2002, a od przeszło 20 lat stosowany jest w innych dziedzinach medycyny. Toksyna jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metoda spłycania zmarszczek wykorzystująca toksynę bot. typu A należy do najbezpieczniejszych w wachlarzu zabiegów jakie daje nam medycyna estetyczna. Działa wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu. Powtarzanie zabiegu ostrzykiwania nie skutkuje sumowaniem dawek w organizmie.

Jak wygląda zabieg

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu ułoży plan zabiegu indywidualnie do potrzeb twarzy pacjenta. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca śródskórnie podaje toksynę za pomocą cienkiej igły. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta. Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Zabieg nie jest bolesny. W miejscu podania preparatu czuć lekkie ukłucia. Niemniej jednak osobom wrażliwym na ból przed zabiegiem zaleca się nałożenie kremu znieczulającego.

Na jakie obszary twarzy jest polecany

Zabieg z wykorzystaniem toksyny zalecany jest do korekcji zmarszczek mimicznych twarz tj: kurze łapki, zmarszczki palacza, zmarszczki na czole, bruzdy między brwiami tzw. „lwia zmarszczka”, podniesienie opadających powiek, uniesienie opadniętych kącików ust czy niwelowanie „uśmiechu dziąsłowego” lub tzw skórki pomarańczowej na brodzie. Zabieg również łagodzi bruzdy na dekolcie i szyi oraz koryguje linię żuchwy(złagodzenie bruksizmu) wyszczuplając ją. Toksynę stosuje się również w leczeniu nadpotliwości. Preparatem ostrzykuje się pachy lub miejsca w których występuje nadmierna potliwość (dłonie czy stopy). W efekcie hamuje się działanie nerwów połączonych z gruczołami wydzielania zewnętrznego i nie wydziela się pot.

Czy są przeciwwskazania

Oczywiście są przeciwwskazania do zabiegu: infekcje i nowotwory skóry, opryszczka, okres ciąży i karmienia, przyjmowanie antybiotyków i leków zmniejszających krzepliwość krwi, zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis).

Jak wygląda pacjent po zabiegu i jak powinien po nim postępować

Po iniekcji zdarza się zaczerwienie skóry w miejscu podania preparatu, które ustępuje po około godzinie. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy się schylać, kłaść, nie masować miejsc, w które podano preparat. Istnieje ryzyko, że takie działania mogą spowodować przemieszczenie się substancji do innej niepożądanej grupy mięśniowej i spowodować nieplanowany efekt. Powrót do codziennej aktywności jest dość szybki. Przez kolejnych kilka tygodni nie zaleca się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień, zabiegów laserowych, korzystania z solarium czy sauny. Zabiegi te mogą osłabić efekt i skrócić czas działania preparatu

Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu

W zależności od wieku, stanu skóry i okolic podania preparatu pożądany efekt uzyskuje się w ciągu 3 do 10 dni po zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt i jak często należy powtarzać procedurę

Efekt zabiegu z użyciem toksyny utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Zabieg dobrze jest powtarzać gdyż czas działania jak również odstępy między kolejnymi zabiegami wydłużają się. Po upływie czasu działania preparatu zmarszczki nie są już tak głębokie jak przez zabiegiem, lecz w miarę upływu czasu pogłębiają się zgodnie z naturalnym procesem starzenia się.

Czy są jakieś skutki uboczne

Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.

Czy to prawda, że zabieg z zastosowaniem bot. daje efekt „wyprasowanej twarzy”

Stosowane przeze mnie w terapii odmładzającej preparaty, powodują czasową blokadę przewodnictwa nerwowo-mieśniowego. Inaczej mówiąc toksyna osłabia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek dynamicznych, związanych z mimiką twarzy (kurzych łapek, zmarszczek poziomych i pionowych na czole, u nasady nosa, wokół ust ). Daje to efekt wygładzenia zmarszczek już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych.