Dermapen

Dermapen

Co to jest Dermapen?

DERMAPEN to urządzenie, wyposażone w 12 wymiennych, jednorazowych igieł, wykonanych ze stali chirurgicznej(nie wykazuje alergii na nikiel), przy pomocy którego można wykonać zabieg będący alternatywą dla klasycznej mezoterapii, a nawet lasera frakcyjnego. Działa na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł, powodując wytworzenie mikrokanalików, przez które wnikają substancje czynne, użyte do zabiegu. Do przeprowadzenia tej procedury, stosowane są mezokoktajle używane tradycyjnej mezoterapii. Zabieg przy użyciu DERMAPEN jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta, a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii. Funkcja automatycznego nakłuwania skóry, zastosowana w DERMAPEN, zwiększa efektywność zabiegów poprzez podniesienie stopnia przenikania substancji czynnych w skórę.

Na czym polega mechanizm działania?

Działanie DERMAPEN opiera się głównie na pobudzeniu skóry do naturalnej produkcji kolagenu. Mikronakłucia stanowią bodziec do samoregeneracji skóry. Powstałe mikrourazy skóry, wykorzystują naturalne zdolności organizmu oraz wrodzoną zdolność naprawy skóry do fizjologicznej indukcji kolagenu. Kontrolowana precyzja DERMAPEN pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów, co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają: kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania DERMAPEN skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry, a jej struktura ulega wzmocnieniu, dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania DERMAPEN są naturalne zdolności organizmu do samoleczenia oraz przebudowy i remodelingu tkanek.

Czy zabieg wymaga znieczulenia?

Nie, ale dla osób bardziej wrażliwych na ból przewidziane jest wcześniejsze znieczulenie kremem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu?

Każdej osobie, u której można zauważyć objawy starzenia skóry, zmarszczki, zwiotczenie skóry, przebarwienia, utrata blasku, odwodnienie skóry. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. U osób u których występują blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe. Wspomaga terapię wypadania włosów.

Co pacjent odczuwa podczas zabiegu?

W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać lekkie ukłucia i delikatne pieczenie.

Jak długo trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od ilości okolic poddawanych terapii, przeciętnie trwa około 30 minut.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty?

Najlepsze efekty daje seria zabiegów, chociaż korzystne zmiany widoczne są już u wielu osób po pierwszym zabiegu (najbardziej widoczne po 14-21 dniach). Rezultaty zabiegu utrzymują się średnio 6-12 miesięcy i zależą od indywidualnych cech organizmu, warunków anatomicznych oraz trybu życia pacjenta.

Ile zabiegów należy wykonać i jak często je powtarzać aby uzyskać jak najlepsze efekty?

Dla uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów. Schemat terapii dobierany jest u każdego pacjenta indywidualnie, w zależności od wskazań i rodzaju użytego preparatu. Najczęściej terapia obejmuje od 3 do 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach co 4 tygodnie.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • ciąża i okres karmienia piersią

  • aktywna opryszczka

  • aktywny trądzik

  • choroby nowotworowe

Jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa około pół godziny. W tym czasie powstają specjalne mikronakłucia, które stymulują skórę. Zabieg jest wykonywany jednorazową głowicą (kartridżem) wyposażoną w 12 sterylnych tytanowych, mikroigieł. Jednocześnie wprowadzane są preparaty o właściwościach nawilżających, napinających i odżywiających skórę. Specjalnie dobrana głębokość iniekcji (od 0,5 mm do 2,5 mm) pozwala na całkowitą kontrolę wykonywanego zabiegu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie i niewielki obrzęk. Sporadycznie pojawia się zasinienie lub drobne krwiaki, co jest spowodowane uszkodzeniem drobnego naczynia w trakcie wprowadzania igły w tkankę. Wszystkie te objawy mają charakter przejściowy i ustępują w ciągu kilku godzin lub dni od zabiegu. Kilka dni po zabiegu może pojawić się niewielkie złuszczanie.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Tuż po zabiegu należy nałożyć krem regenerujący. Dodatkowo można zastosować wodę termalną lub zimne okłady. Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Należy unikać słońca i solarium przez 6 tyg. po zabiegu. Nie wolno zapominać o ochronie przeciwsłonecznej najlepiej z SPF +50. Od drugiego dnia( do tygodnia) ze szczególną starannością należy dbać o skórę. Do mycia skóry twarzy używać łagodne emulsje myjące i regenerujące kremy np. z linii Cetaphil co najmniej 2 razy dziennie.

Czy procedura wymaga specjalnego przygotowania?

Procedura nie wymaga specjalnych przygotowań. Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską w celu dobrania odpowiedniego preparatu do zabiegu. Na kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków wydłużających czas krwawienia, takich jak: aspiryna, acard czy innych leków niesterydowych przeciwzapalnych.

Jakich rezultatów możemy spodziewać się po zabiegu?

Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczna, pełna blasku, a siateczka drobnych nakłuć mniej widoczna. Skóra wyraźnie wygładza się i jest lepszej jakości. Następuje znaczne zmniejszenie rozstępów i wygładzenie płytkich zmarszczek. Zalecana jest seria kilku zabiegów. Ilość procedur uzależniona jest od problemu z jakim zgłasza się pacjent i kondycji jego skóry. Najczęściej wykonuje się 3 zabiegi w odstępie 4 tygodni. Efekt zabiegu z użyciem DERMAPENA można zwiększyć wykonując ten zabieg w połączeniu z peelingiem np. PRX T33 czy osoczem bogatopłytkowym. Pełen efekt następuje w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Dzięki opatentowanej technologii pulsujących igieł DERMAPEN zabieg jest nie tylko bardziej efektywny, ale i bezpieczny niż znane dotychczas inne metody, stosowane w mezoterapii. Zabieg z zastosowaniem urządzenia DERMAPEN znacząco skraca czas leczenia i powrotu pacjenta do codziennych czynności. Zabiegi urządzeniem DERMAPEN zostały wyróżnione prestiżową nagrodą BEST MEDICAL DEVICE jako najlepsze urządzenie medyczne, stanowiące złoty standard w technice mikronakłuwania skóry. Urządzenie posiada certyfikat FDA, CE.