Trądzik i blizny potrądzikowe

Trądzik i blizny potrądzikowe

Trądzik pospolity jest powszechnie występującą chorobą skóry – dotyka przede wszystkim nastolatków w okresie dojrzewania. Czasem jednak objawy występują u kobiet już po okresie pokwitania. Choroba ma przebieg przewlekły, w większości przypadków samoograniczający. Często zmiany skórne ustępują samoistnie po okresie dojrzewania.

Jakie są rodzaje trądziku?

  • Trądzik młodzieńczy – blizny po trądziku młodzieńczym są zwykle słabo nasilone, przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe. Umiejscawiają się w typowych okolicach twarzy i pleców. Ten typ trądziku najbardziej nasilony jest w okresie pokwitania. Po kilku latach trwania samoistnie ustępuje, a zmiany goją się bez pozostawienia stałych następstw.
  • Trądzik ropowiczy – występują zmiany typowe dla trądziku oraz torbiele ropne, a gojenie następuje poprzez tworzenie się blizn. Blizny po trądziku ropowiczym są wciągnięte, o nierównych brzegach.
  • Trądzik skupiony – zmiany w tym typie trądziku mają postać nacieków i torbieli ropnych, które mogą się ze sobą zlewać, oraz zaskórników o dużym rozmiarze. Gojenie następuje poprzez bliznowacenie. Charakterystyczne dla tej odmiany trądziku jest występowanie jej prawie wyłącznie u mężczyzn oraz zajmowanie obok miejsc typowych dla trądziku również okolic pachowych, pachwinowych oraz pośladków.
  • Trądzik bliznowcowy – polega na tworzeniu się przyrosłych blizn w obrębie zmian typowych dla trądziku. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Typ ten występuje w okolicach ciała typowych, ale spotyka się również przypadki, w których zmiany bliznowate występują niemal wyłącznie na skórze karku.
  • Trądzik samouszkadzający – ta odmiana trądziku częściej występuje u kobiet i może prowadzić do oszpecenia. Jest to stan trudny do leczenia, ponieważ wyciskanie zaskórników staje się czynnością nawykową, od której nie można się powstrzymać.

Leczenie trądziku:

Niekiedy trądzik może przebiegać w sposób gwałtowny z nasilonymi objawami ogólnymi, takimi jak gorączka i bóle stawów. Zmiany skórne cechują się tendencją do nasilonego ropienia, rozpadu i zmian krwotocznych. Ten typ trądziku występuje wyłącznie u młodych mężczyzn. W przypadku tej szczególnie ciężkiej postaci trądziku najlepsze wyniki uzyskuje się po zastosowaniu małych dawek steroidów i z następowym dołączeniem po kilkunastu dniach izotretinoiny lub antybiotyków.

Leczenie przy całym swym pozytywnym wpływie na zmiany skórne nie jest obojętne dla organizmu. Stosowane leki niosą ryzyko działań niepożądanych. Pochodne witaminy A, tzw. retinoidy, powodują nadwrażliwość skóry na światło. Konieczne jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne, gdyż mogą pozostać przebarwienia na skórze. Retinoidy działają teratogennie na płód, co w konsekwencji zmusza do stosowania doustnej antykoncepcji co najmniej miesiąc przed kuracją, w całym okresie przyjmowania leku i minimum 2–3 miesiące po zakończeniu leczenia (w przypadku niektórych preparatów nawet do roku). Konieczne jest również comiesięczne wykonywanie testu ciążowego. Stosowane ogólnie antybiotyki mogą prowadzić do biegunek i indukowania lekooporności bakterii. Również miejscowo wdrażane leczenie czasem prowadzi do podrażnień skóry, szczególnie na początku leczenia.

Jak usunąć blizny po trądziku?

Jeśli dojdzie do powstania blizn po trądziku, konieczne może się okazać leczenie miejscowe przy zastosowaniu zabiegów nasilających złuszczanie, takich jak: mikrodermabrazja (usuwanie powierzchniowych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, którego ścierna głowica pokryta jest kryształkami diamentu) lub Dermapen, peelingi chemiczne (złuszczanie komórek naskórka za pomocą kwasów np. TCA, PRX T33), leczenie laserem CO2 , czy RF mikroigłowy SECRET. Bardzo dobre efekty daje mezoterapia osocze bogatopłytkowego. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując metody łączone tj.

Dermpen + peeligi

Dermapen + osocze bogatołytkowe

W przypadku blizn po trądziku przerosłych i keloidów ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie terapii.

Zabiegi mezoterapii mogą zostać zastosowane dopiero po wygaśnięciu aktywnego procesu chorobowego.

Kosmetyki na trądzik

Toniki i żele do mycia twarzy są jak najbardziej zalecane jako środki wspomagające leczenie. Nie jest natomiast potwierdzona skuteczność tzw. oczyszczających zabiegów kosmetycznych w terapii trądziku.