Wypełnienie zmarszczek i bruzd

Wypełnienie zmarszczek i bruzd

„Linie marionetki”, „kurze łapki”, „zmarszczki palacza”… Co zrobić kiedy się pojawią? Dowiedz się jak zachować młody wygląd!

Czym jest wypełnienie zmarszczek i bruzd

Z wiekiem skóra traci swoją sprężystość i staje się coraz bardziej wiotka, cienka i przesuszona. Na jej powierzchni pojawiają się drobne zmarszczki, które w miarę upływu czasu pogłębiają się i stają się coraz bardziej widoczne. Pierwsze zmarszczki zauważamy już po 25. roku życia powodu powolnej utraty kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Za ich powstawanie odpowiedzialnych jest wiele czynników mających związek z wiekiem, genami czy przebytymi chorobami. Stresujący tryb życia, palenie tytoniu, niewłaściwe odżywianie się, nadmierna ekspozycja na słońce czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry przyspieszają ich powstanie.

Dla kogo

Zabiegi wypełniania zmarszczek i bruzd rekomendowane są dla osób, które nie akceptują utrwalonych zmarszczek oraz pogłębiających się bruzd na twarzy.

Jakie okolice

Bruzdy nosowo-wargowe, „linie marionetki” – bruzdy poniżej kącików ust, ”zmarszczki palacza” – zmarszczki powyżej górnej wargi, zmarszczki czoła (zmarszczki poziome czoła oraz pionowe między brwiami), „kurze łapki” – zmarszczki w okolicach zewnętrznych kącików oczu oraz wszystkie inne w tym blizny( np. po trądzikowe) na twarzy.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Obszar skóry poddawany zabiegowi smarujemy na 30-40 minut kremem znieczulającym.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie, u których obserwuje się pogłębione bruzdy i zmarszczki. Głębokie bruzdy nosowo- wargowe czy bruzdy marionetki wywołują smutny wyraz twarzy. Kiedy to zauważymy to dobry moment na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu bruzdy spłycają się. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wówczas podczas kontroli wspólnie z lekarzem podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Ilość zabiegów uzależniona jest od tego z jakim problemem zgłasza się pacjent. Osoby młodsze z niewielkimi bruzdami zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, W starszym wieku, kiedy bruzdy są głębsze, zazwyczaj satysfakcjonujący efekt uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym zwykle po upływie 4 tyg od pierwszego zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 18 miesięcy. Wpływa na to wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się efektu co 6 – 12miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu.

Przeciwwskazania do zabiegu
 • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu
 • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
 • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • aktywna infekcja wirusem opryszczki
 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • młodzież poniżej 18 roku życia
 • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest nieco zaczerwieniona, lekko obrzęknięta, czasem bolesna przy ucisku. Widoczne są punkty wkłucia igły w skórę. Dotykając tego obszaru, przez pewien okres odczuwamy stwardnienie skóry ( podany preparat). Mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Zaleca się na tydzień przed terminem zabiegu nie zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym. Następnie na stałe zacząć stosować na dzień kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Zalecane zabiegi dodatkowe
 • Peelingi medyczne
 • Mezoterapia –np. nieusieciowanym kwasem hialuronowym
 • Skinboosters
 • Osocze bogato płytkowe
 • Dermapen 3-ciej generacji