Zaburzenia owalu twarzy

Zaburzenia owalu twarzy

Zaburzenia owalu twarzy

Wraz z wiekiem starzeje się nie tylko nasza skóra, ale również inne tkanki twarzy.

Jak zmienia się owal twarzy?Stopniowo zanika podskórna tkanka tłuszczowa, szczególnie w okolicach skroni, kości policzkowych, jarzmowych oraz okolic ust. Resorpcji ulega także, choć w mniejszym stopniu, tkanka kostna. W efekcie twarz traci swe młodzieńcze kształty, rysy wyostrzają się, a starzejąca się skóra wiotczeje i opada. Dochodzi do odwrócenia trójkąta młodości oraz powstania nierówności linii żuchwy tzw “chomików”. Utrata właściwego owalu twarzy to jeden z częstszych problemów, z jakim zgłaszają się już 40 letni pacjenci.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego usieciowanego lub hydroksyapatytu wapnia w miejscu, gdzie tworzy się wcięcie owalu oddzielające podbródek od opadających policzków. Część preparatu rozprowadzana jest na podbródku, policzkach i w skórze okrywającej żuchwę. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry lub kaniuli. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia?

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu?

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważają opadanie dolnej części twarzy, zatarcie wyraźnego obrysu i pojawienie się wcięcia w owalu twarzy. Zwykle widać to po 50 roku życia. Mówimy na to potocznie „chomiki”.

Jakie są rezultaty zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu wcięcie oddzielające linię podbródka od linii żuchwy spłyca się. Obrys twarzy staje się bardziej linijny. Wyraźniej zarysowany owal twarzy optycznie odmładza ją. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu?

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zmiany są wyraźne. Lepiej bowiem korygować je etapami.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?

Osoby młodsze zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać?

Zabieg można powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

 • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu
 • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
 • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • Aktywna infekcja wirusem opryszczki
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • Młodzież poniżej 18 roku życia
 • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze

Jak pacjent wygląda bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Podczas zabiegu lub następnego dnia mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem?

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Na tydzień przed terminem zabiegu nie zaleca się zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym. Następnie na stałe zacząć stosować na dzień kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu?

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 – 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.

Polecane zabiegi poprawiające efekt:

 • HIFU – Finesse
 • Radiesse – wypełniacz poprawiający gęstość skóry
 • Soft Lifting – modelowanie twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego
 • Lifting wolumetryczny
 • Osocze Bogatopłytkowe
 • Mezoterapia i mezolift
 • Peelingi medyczne (w tym PRX T33)
 • Rf mikrogłowy
 • Infuzja tlenowa