Nos jednym z najważniejszych fragmentów twarzy, na które zwracamy uwagę patrząc na drugą osobę. Wielu z nas ma kompleks swojego nosa – za duży, za mały lub nie o takim kształcie jak byśmy chcieli. Jest krzywy, ma garbek lub garbki. Jest wiele przyczyn asymetrii nosa. Niektóre z nich trzeba korygować chirurgicznie (tu efekt jest trwały)– zbyt duży nos czy skrzywienie, na przykład pourazowe przegrody nosa. Z większością problemów poradzi sobie medycyna estetyczna. Ma duże możliwości korekty nosa, których efekty są szybko widoczne (ale są czasowe).Warto pamiętać, że łady nos to kwestia proporcji a nie wielkości.
Co to jest niechirurgiczna korekta kształtu nosa?
To pionierską i rewolucyjna metoda, która w wielu sytuacjach stanowi alternatywę dla tradycyjnej operacji korekty nosa. Nos jest niebezpiecznym miejscem zabiegowym podobnie jak okolica u jego nasady (położona między brwiami) tak zwana „lwia zmarszczka”. Przebiegają tam tętnice, które można uszkodzić albo zatkać. Dlatego zabiegi w tej okolicy powinny być wykonywane przez bardzo doświadczonych lekarzy, z dużą dozą ostrożności. Procedura pozwala uzyskać zadowalający efekt korekcji nosa, unikając bolesnego zabiegu chirurgicznego .Wykorzystując działanie kwasu hialuronowego zabieg pozwala zniwelować garby i nierówności, czy podnieść czubek nosa. U wielu pacjentów można uzyskać zadowalająca poprawę kształtu nosa poprzez podanie kwasu hialuronowego. Oczywiście poprzez użycie wypełniaczy nie osiągniemy takich rezultatów, jak w przypadku chirurgicznej korekty nosa, ale znaczną poprawę kształtu, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie nosa.
Jak wygląda zabieg?
Kwas hialuronowy jest wstrzykiwany igłą lub kaniulą w miejsce wymagające korekty. To nieprzyjemny zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia miejscowego ( efekt znieczulenia miejscowego kremem może zaburzyć obraz podczas zabiegu – najlepiej wyjaśni to lekarz podczas konsultacji) a mimo to pozwala na powrót do codziennych czynności bez okresu rekonwalescencji. Podczas zabiegu pacjent, we współpracy z lekarzem wykonującym zabieg, może utrzymywać pełną kontrolę nad wyglądem nosa, by zoptymalizować efekt. W celu podniesienia wierzchołka nosa można dodatkowo zastosować toksynę bot. Wykonanie niechirurgicznej korekcji nosa trwa około 30 -40 minut.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Niechirurgiczna korekcja nosa rozwiązuje problem widocznych garbów, opadających wierzchołków, zakrzywionych nosów o widocznej dysproporcji. Nieodzowną zaletą jest bezpieczeństwo i szybkość zabiegu – bez ryzyka powikłań pooperacyjnych, długiej rekonwalescencji, która towarzyszy tradycyjnej rynoplastyce. Zabieg szczególnie polecany u osób, które mają niewielki defekt, a chcą przywrócić okolicy nosa właściwe proporcje.
Co stanowi przeciwwskazanie do zabiegu?
- Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
- Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy
- Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
- Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
- Aktywna infekcja wirusem opryszczki
- Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
- Młodzież poniżej 18 roku życia
- Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze
- Możliwe objawy niepożądane
- Zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia materiału – objawy te zwykle znikają w ciągu 72 godzin, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji
Jakie są efekty zabiegu?
Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w naszym organizmie. Jest bezpieczny i nie powoduje alergii. Aplikowany jest w formie żelu, który natychmiast wypełnia obszar poddawany zabiegowi. Efekty korekty nosa przy jego zastosowaniu utrzymują się do 12miesięcy.
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni.
Jakie są zalecenia przed zabiegiem?
Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Zaleca się na tydzień przed terminem zabiegu nie zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym. Po kilku dniach na stałe zaleca się stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.