Dolina łez

Dolina łez

Okolice oczu starzeją się najszybciej, ogromną rolę odgrywa w tym procesie zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry.

Co to jest „dolina łez” i jak powstaje?

W procesie starzenia okolicy oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie okolicy oczodołu i policzka. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, przechodzące skośnie na policzek. Zagłębienie to prowadzi od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy. Jego dolna część czasami biegnie równolegle do fałdu nosowo-wargowego. Razem te dwa linijne zagłębienia nadają twarzy bardzo smutny i zmęczony wyraz.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu?

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważą zarysowujące się „doliny łez” podkreślające smutny wyraz twarzy. To dobry moment jest na podjęcie decyzji o ich korekcji.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się linijne zagłębienie stanowiące typową „dolinę łez”. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry w tym rejonie. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Podajemy zazwyczaj od 0,2 ml do 0,5 ml preparatu na każdą stronę, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia?

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych.

Kiedy i jakie są rezultaty zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skośne zagłębienia, jakie tworzą się pod oczami i na policzkach, spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu i policzka. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Ostatecznie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu?

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym. Lepiej korygować je etapami.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania ) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać?

Zabieg można powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 – 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. – Aktywna infekcja wirusem opryszczki
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
  • Młodzież poniżej 18 roku życia
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze

Produkt nie powinien być stosowany u osób z przebarwieniami pigmentacyjnymi (tutaj peelingi) oraz z dużymi workami pod oczami – te wymagają ingerencji chirurgicznej

Jak pacjent wygląda bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem?

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Zaleca się na tydzień przed terminem zabiegu nie zażywać aspiryny oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3×2 tabl. Reparil 3×2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się pojawią.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich resorpcję, np. żel z arniką lub Auriderm, Lioton 1000, Reparil i dodatkowo można przez kilka dni przyjmować leki doustne takich jak Aescin lub Reparil. Następnie na stałe zacząć stosować na dzień kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+ (UVA+UVB)

Zalecane zabiegi dodatkowe:

  • peelingi medyczne
  • mezoterapia nieusieciowanym kwasem hialuronowym
  • osocze bogatopłytkowe