Bruksizm

Bruksizm

Termin ten określa patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujący najczęściej w nocy (zgrzytanie zębami).

Czym jest bruksizm?

To choroba spowodowana nadmierną, mimowolną aktywnością mięśnia żwacza prowadząca do przerostu tego mięśnia wskutek silnego zaciskania zębów. Prowadzi to ścierania powierzchni zębów, do ich rozchwiania, ścierania koron zębowych, pękania szkliwa, a także do zmian zwyrodnieniowych w stawie żuchwowo- skroniowym co może powodować przewlekły ból głowy i zmęczenie. Statystyki podają, że aż 7 na 10 osób cierpi na bruksizm. Przyczyny bruksizmu nie są znane. Wśród czynników ryzyka obserwujemy nadmierny stres, wady zgryzu predyspozycje rodzinne.

Jakie jest leczenie bruksizmu?

Leczeniem choroby zajmują się stomatolodzy, zalecają stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych podczas snu. Leczenie jest długotrwałe i często mało efektywne. Okazuje się, że świetne rezultaty w leczeniu tej choroby przynosi toksyna. Podana w iniekcji prowadzi do rozluźnienia części włókien mięśnia żwacza już po 10-14 dniach. Zabieg jest niemal bezbolesny i nieinwazyjny. Trwa ok. 15 minut. Substancja jest wstrzykiwana domięśniowo. Mięsień obkurcza się stopniowo w ciągu 4-6 tygodni, w tym czasie traci na masie a pacjent obserwuje wysmuklenie twarzy.

Jakie są efekty leczenia bruksizmu?

Zaprzestanie zgrzytania zębami i ustąpienie bólów głowy a przy powtarzaniu zabiegu, wizualne wysmuklenie twarzy, która z kwadratowej zmienia się w bardziej owalną.