Wypadanie włosów i łysienie

Wypadanie włosów i łysienie

Przyczyn wypadania włosów może być wiele i każda z nich może być spowodowana przez zupełnie inne czynniki.

Fazy życia włosa

Życie włosa można podzielić na trzy fazy odbywające się w cyklach następujących po sobie: pierwszą fazą jest faza wzrostu (anagen), w przybliżeniu dziewięćdziesiąt procent włosów na głowie jest właśnie w tej fazie. Włosy potrafią trwać w fazie wzrostu od dwóch nawet do ośmiu lat. Po fazie wzrostu następuje faza przejściowa (katagen) i trwa znacznie krócej, od dwóch do czterech tygodni. Ostatnią fazą rozwoju włosów jest faza spoczynku (telogen), która z kolei trwa dwa do czterech tygodni.

Jak jest dzienna norma utraty włosów?

Codziennie tracimy średnio około 100 -150 włosów i są to te włosy, które aktualnie są w fazie spoczynku, kiedy mieszek włosowy po prostu odpoczywa. Po wypadnięciu danego włosa w jego miejscu wyrasta nowy i cykl włosów się powtarza. Póki ilość wypadających włosów mieści się w normie nie ma powodów do obaw.

Kiedy zaczyna się łysienie?

Jeśli jednak ilość włosów, jakie tracimy znacznie wzrośnie może to oznaczać, iż mamy kłopot z łysieniem. W przypadku wykrycia problemu, żeby skutecznie walczyć z wypadaniem włosów należy poznać przyczynę ich wypadania.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Przyczyn może być wiele, mogą to być czynniki fizyczne spowodowane np. naciąganiem włosów, chorobą psychiczną jak np. trichotillomanią, urazami termicznymi czy promieniowaniem jonizującym lub substancjami toksycznymi. Wypadanie włosów może też być spowodowane lekami przeciwdrgawkowymi, przeciwtarczycowymi lub hormonami. Istnieją również choroby zakaźne, które powodują wypadanie włosów np. kiła czy inne choroby zakaźne wiążące się też z wysoką gorączką. Prócz chorób zakaźnych groźne dla naszych włosów mogą być również choroby układowe, choroby skóry owłosionej lub uwarunkowania genetyczne czy zatrucie organizmu np. rtęcią czy arsenem. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wypadania włosów, to miedzy innymi długotrwały stres lub przedłużający się niepokój, niezrównoważona dieta oraz niedobór niektórych witamin (H, B6). Częste farbowanie włosów czy niektóre( silnie działające) szampony mogą sprzyjać wypadaniu włosów.

Jakie są najczęstsze przyczyny łysienia?

Główną przyczyną łysienia jest nadmiar męskich hormonów (łysienie androgeniczne). Stanowi około 87% przypadków. Nadmiar ten jest dziedziczny: jeśli twój ojciec jest łysy, są bardzo duże szanse, że i ty będziesz. Hormony męskie przyspieszają cykl życia włosa, sprawiając, że włosy szybciej wypadają. Proces łysienia rozpoczyna się od poszerzania zatok czołowych, a następnie atakuje centralną część szczytową głowy. Testosteron a właściwie jego pochodna, aktywniejsza postać dihydrotestosteronu atakuje mieszki włosowe powodując ich obkurczenie.

Jakie jest leczenie wypadania włosów?
1. Leczenie przyczynowe

Podstawą leczenia jest dobra diagnoza, którą możemy postawić znajdując przyczynę łysienia. Jeżeli nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi : niedobór witamin, niedokrwistość, stosowane leki, to leczenie będzie łatwe. Natomiast jeśli za łysienie odpowiedzialny jest nadmiar hormonów, niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne kuracje.
Istnieją skuteczne leki przeciw wypadaniu włosów. Im szybciej łysienie zostanie zdiagnozowane, tym lepszy efekt można uzyskać.

Najczęściej stosowane są leki na bazie minoxidilu. Preparaty te spowalniają wypadanie włosów, a czasami nawet powodują ich ponowny wzrost poprzez zoptymalizowanie kanałów potasu w cebulkach włosów.

Preparaty zawierające minoxidil są dostępne w postaci lotionu, który należy aplikować 2 razy dziennie. Aby kuracja była skuteczna i nie było nawrotów, lek powinno stosować się do końca życia. Są również leki dostępne pod postacią tabletek. We wszystkich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba również pamiętać o tym, że kuracje te nie działają na wszystkich pacjentów oraz że czasami mogą wywoływać alergie i inne efekty uboczne. Środek ten zalecany jest mężczyźnom, gdyż z jego użyciem wiążą się skutki uboczne dla ciężarnych kobiet. Warto pamiętać, że ceny leków przeciw wypadaniu włosów są dosyć wysokie. Popularne są też doustne leki zawierające finastery – bloker DHT. Substancja ta zatrzymuje utratę włosów oraz ich przerzedzanie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet wyżej wymienione preparaty nie są w stanie odwrócić skutków całkowitej utraty włosów u kobiet lub mężczyzn.

2. Przeszczepianie włosów

Oprócz leczenia farmakologicznego, jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z łysieniem jest przeszczep włosów. Istnieje kilka typów przeszczepiania. Jedną z częściej stosowanych technik jest mikroprzeszczep. Polega on na przeszczepieniu małych kawałków skóry, na których rosną włosy (np. z karku) w miejsca pozbawione włosów. Zabieg trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może być powtórzony 3- lub 4-krotnie (z przerwami minimum 3 miesiące) w zależności od powierzchni przeszczepu.

Zaletą tej metody jest to, że włosy są naturalne i że nie jest potrzebne żadne dalsze leczenie. Wadą jest wysoka cena (w Polsce od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Zamiast własnych włosów można przeszczepić sobie implanty, które są bardzo podobne do prawdziwych włosów. W tym wypadku cena jest niższa, jednak istnieje ryzyko odrzutu.

3. Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków – szamponów, odżywek, pianek oraz lotionów, które pomagają wzmocnić włosy i zahamować łysienie. Musimy pamiętać aby przed ich zastosowaniem mieć świadomość, że żaden tego typu produkt nie jest w stanie sprawić, że włosy odrosną. Szampony na łysienie mogą jedynie zapobiegać i leczyć pierwsze oznaki przerzedzenia włosów lub wspomagać leczenie podstawowe.

W składzie szamponów na łysienie znajdują się substancje odżywcze, które nawilżają włosy i sprawiają, że wyglądają na gęstsze, mocniejsze i pełne blasku. Substancje takie jak saw palmetto zapobiegają przyłączaniu się DHT (5α-Dihydrotestosteron) do wrażliwych cebulek włosów, dzięki czemu chronią je przed wypadaniem. Aloes i mentol łagodzą podrażnioną skórę głowy w zwalczaniu łupieżu. Ważnymi składnikami takich szamponów są przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki.

Natomiast związki takie jak adenozyna pobudzają wzrost włosów. W składzie niektórych szamponów rekomendowanych w łysieniu znajdziemy olej z ogórecznika oraz z pierwiosnka. Są to doskonałe źródła kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne i są bogate w składniki odżywcze.

4. Zabiegi medycyny estetycznej wspomagające leczenie wypadania włosów
  • Mezoterapia (Dermaheal HL)
  • Dr Cyj
  • Osocze Bogatopłytkowe
  • Dermapen