Peeling TCA
Co to jest TCA?
TCA (kwas trój chlorooctowy) jest pochodną kwasu octowego. W zależności od stężenia powoduje złuszczanie się naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i pomaga w odnowie kolagenu. Celem zabiegu jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej.
Jak działa peeling TCA?
Zabieg polega na aplikacji kilku warstw roztworu kwasu trójchlorooctowego w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego, w związku z czym dochodzi do głębokiego złuszczenia naskórka.
Na jakie obszary twarzy jest polecany?
Ten typ peelingu polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi. Świetnie likwiduje przebarwienia i drobne zmarszczki.
Jak wygląda zabieg?
W zależności od typu cery i leczonych niedoskonałości aplikuje się preparaty o różnych stężeniach co pozwala zwiększyć intensywność oddziaływania na skórę. Przy końcowym etapie zabiegu pojawia się białe zeszronienie na skórze, po którym lekarz neutralizuje działanie kwasu TCA oraz nakłada preparat łagodzący o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających. Podczas zabiegu można odczuwać delikatne pieczenie oraz może wystąpić niewielki rumień uczucie mocniejszego napięcia skóry.
Jak postępować po zabiegu?
Skóra po zabiegu naturalnie się złuszcza. Nie należy w tym czasie używać kosmetyków ścierających czy peellingów profesjonalnych. Dozwolone jest stosowanie standardowego makijażu. Przez kolejne trzy tygodnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kosmetyki z wysokimi filtrami.
Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu i jak często należy powtarzać procedurę?
Peelingi chemiczne zalecane są do głębokiego oczyszczenia skóry poprzez usunięciu martwych tkanek, wygładzenia i zmiękczenia naskórka. Użycie kwasu trójchlorooctowego w ściśle określonym stężeniu daje efekt rozjaśniania przebarwień i zmian pigmentowych, regulacji wydzielania sebum, nawilżenia i ujednolicenia kolorytu. Przy kuracji przeciwtrądzikowej oraz usuwaniu blizn potrądzikowych zalecane jest wykonie serii zabiegów indywidualnie dostosowanych do Twoich potrzeb. Zabiegi z peeligiem TCA zwykle powtarza się w odstępach około czterotygodniowych.
Czy są jakieś skutki uboczne?
Efektem ubocznym jest chwilowy rumień twarzy, który zazwyczaj mija w kilka dni po zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu?
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest: przewlekłe zakażenia wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, choroby autoimmunologiczne oraz dermatoza ze stanem zapalnym. Ponadto obecność brodawek i znamion w miejscu poddanym zabiegowi, a także stosowanie retinoidów, fototerapii i ciąża.
Dla kogo jest peeling lekarski TCA?
Peeling lekarski TCA jest wykorzystywany w zabiegach złuszczania powierzchniowego oraz głębokiego skóry. Peeling powierzchniowy służy poprawieniu napięcia skóry, stosuje się jako terapie lecznicza trądziku pospolitego. Z kolei głębokie złuszczanie daje efekt odmłodzenia, poprzez zniwelowanie blizn zanikowych, czy usuniecie delikatnych zmian pigmentacyjnych np. przebarwień. Jeżeli masz przebarwienia, piegi, trądzik czy też blizny potrądzikowe peeling lekarski TCA spowoduje, że Twoja skóra stanie się gładka i rozjaśniona, a blizny i drobne zmarszczki znikną.