Nadpotliwość

Nadpotliwość

Co to jest nadpotliwość

Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej intensywnie. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliowości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało.

Nadpotliwość, zwłaszcza ta ogólna, często jest jednym z objawów choroby podstawowej, m.in infekcji połączonej z wysoką gorączką, chorób nowotworowych, neurologicznych oraz zaburzeń hormonalnych np. nadczynność tarczycy i cukrzyca. Ponadto zwiększone wydzielanie potu może występować podczas menopauzy, andropauzy oraz nadpobudliwości nerwowej. Nadpotliwość wywoływana jest także przez czynniki fizyczne, takie jak gorący klimat, stres, silne emocje czy otyłość. Najczęściej jednak jest to choroba genetyczna. Zazwyczaj ujawnia się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Wystarczy jednak poddać się zabiegowi trwającemu około godziny, by wszystko wróciło do normy.

Polecane zabiegi

Toksyna – to najmniej inwazyjny zabieg na nadpotliwość. Preparat wstrzykuje się w skórę w małych dawkach co 1-1,5 cm. Łącznie w czasie zabiegu zużywa się sporo preparatu, bo na dłoń mniej więcej 1 ampułkę, czyli tyle co na całą górną część twarzy.

Czy po zabiegu efekt zmniejszenia wydzielania potu występuje u wszystkich którzy poddali się zabiegowi

Toksyna blokuje działanie gruczołów u większości, jednak nie na zawsze u wszystkich. Jest to osobnicza oporność na toksynę.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Skuteczność zabiegu trwa około pół roku.