Nadpotliwość

Nadpotliwość

Nadmierne pocenie się dotyczy od dwóch do trzech procent populacji i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Co to jest nadpotliwość?

Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej intensywnie. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliowości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało.

Nadpotliwość, zwłaszcza ta ogólna, często jest jednym z objawów choroby podstawowej, m.in infekcji połączonej z wysoką gorączką, chorób nowotworowych, neurologicznych oraz zaburzeń hormonalnych np. nadczynność tarczycy i cukrzyca. Ponadto zwiększone wydzielanie potu może występować podczas menopauzy, andropauzy oraz nadpobudliwości nerwowej. Nadpotliwość wywoływana jest także przez czynniki fizyczne, takie jak gorący klimat, stres, silne emocje czy otyłość. Najczęściej jednak jest to choroba genetyczna. Zazwyczaj ujawnia się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej – to najmniej inwazyjny zabieg na nadpotliwość. Botulinę wstrzykuje się w skórę w małych dawkach co 1-1,5 cm. Łącznie w czasie zabiegu zużywa się sporo preparatu, bo na dłoń mniej więcej 1 ampułkę, czyli tyle co na całą górną część twarzy.

Czy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu?

TAK. Stosujemy miejscowe nieczulenie kremem na ok. 20-30 minut przed zabiegiem.

Ile czasu trzeba zarezerwować na zabieg?

Zabieg jest krótki trwa ok. 15 minut. Jednak przygotowanie do zabiegu, znieczulenie przed zabiegiem zajmuje około godziny.

Czy po zabiegu można wrócić do pracy?

Zabieg nie wyłącza z codziennych czynności. Bezpośrednio po procedurze można wrócić do aktywności.

Jakie jest postępowanie po zabiegu?

Podstawą jest utrzymanie higieny. Unikanie przez kilka dni do tygodnia z sauny, solarium, basenu.
Czy po zabiegu efekt zmniejszenia wydzielania potu występuje u wszystkich którzy poddali się zabiegowi?
Toksyna blokuje działanie gruczołów u większości, jednak nie na zawsze u wszystkich. Jest to osobnicza oporność na toksynę.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Skuteczność zabiegu trwa około pół roku.