Kwas hialuronowy
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu), która pełni rolę naturalnego spoiwa międzykomórkowego. Wraz z włóknami elastyny i kolagenu – decyduje o sprężystości, elastyczności i gładkości skóry. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom (cząsteczka kwasu wiąże 40 razy więcej wody niż sama waży) pozwala utrzymać właściwy stopień nawilżenia tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego pełnią ponadto rolę nośnika, umożliwiając transport substancji odżywczych w głąb skóry, a już ich sama obecność w skórze pobudza produkcję kolagenu. Występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Od 25 roku życia w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi. Wtedy pojawiają się zmarszczki, skóra ulega rozluźnieniu i pojawiają się znane wszystkim objawy starzenia skóry. Medycyna estetyczna jest jednak w stanie zaradzić tym oznakom upływającego czasu – nowoczesne wypełniacze oparte na bazie kwasu hialuronowego skutecznie i na długo pozwalają przywrócić cerze dawny blask i sprężystość. Kwas hialuronowy, stosowany do wypełnienia zmarszczek, jest substancją syntetyczną, nie zawiera białek zwierzęcych, które mogą wywoływać alergię. Wysoki poziom bezpieczeństwa powoduje, że nie jest wymagana wcześniejsza próba uczuleniowa, zaś unikatowe właściwości kwasu sprawiają, że wykorzystywany jest powszechnie w medycynie estetycznej.
Jakie są wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy znajduje swoje zastosowanie przy wszystkich zabiegach, którym celem jest poprawienie owalu twarzy i przywróceniu jej młodego, zdrowego wyglądu. A zatem, jeżeli borykasz się z problemami w postaci:
-
- zbyt wąskich lub nierównych ust
- mało jędrnych ust
- opadających kącików ust
- głębokich, silnie zaznaczonych zmarszczek na twarzy
- zmarszczek na szyi i dekolcie
- niezadowalającego kształtu podbródka i linii żuchwy
- mało wydatnych policzków
- zwiotczałej skóry na dłoniach
Skorzystanie z nowoczesnego, sprawdzonego wypełniacza aplikowanego przez profesjonalistę jest najlepszym rozwiązaniem.
Jakie efekty możemy osiągnąć stosując kwas hialuronowy?
Stosowanie kwasu hialuronowego skutkuje bardzo szybką poprawą wyglądu – skóra staje się ożywiona, głęboko nawilżona i uzyskuje utraconą sprężystość i gładkość. W zasadzie natychmiast po zabiegu większość bruzd i zwiotczeń znika, a efekty utrzymują się przez długie miesiące. Naturalnie czas utrzymania się efektów zabiegu jest zależny od wielu czynników, wśród których najistotniejsze to:
-
- wiek i kondycja skóry
- styl życia pacjenta
- ogólny stan zdrowia
- ilość i miejsce podania preparat
Stały kontakt z lekarzem pozwoli jednak Państwu utrzymać zdrowy i młody wygląd przez wiele miesięcy – jeżeli będzie istniała konieczność uzupełnienia preparatu w skórze.
Jak długo trwa zabieg?
Czas trwania zabiegu zależy od rozległości zabiegu (ilości okolic poddawanych terapii), przeciętnie trwa około 30 -45 minut.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg z użyciem wypełniaczy nie jest na ogół bolesny. Uczucie dyskomfortu może towarzyszyć wkłuciu igły, dlatego około 30minut przed zabiegiem, obszar poddawany korekcji, znieczula się maścią znieczulającą.
Co odczuwa pacjent podczas zabiegu?
W trakcie zabiegu pacjent odczuwa lekkie ukłucia i rozpieranie będące efektem wstrzykiwania substancji.
Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?
Wypełniacze wstrzykiwane są w odpowiednie obszary skóry, by wypełnić linie, poprawić kontur twarzy i ust, zachowując naturalny wygląd. Iniekcja następuje w głębsze warstwy skóry, w obszarach zapadniętych, pomarszczonych lub dotkniętych bliznami.
Kiedy obserwujemy efekty użycia kwasu hialuronowego?
Efekty zabiegu widoczne są natychmiastowo i ulegają wzmocnieniu w ciągu dwóch kolejnych tygodni, w związku ze zdolnością kwasu hialuronowego do wiązania wody. Rezultaty zabiegu utrzymują się średnio 9-12 miesięcy w zależności od indywidualnych cech organizmu, warunków anatomicznych oraz trybu życia pacjenta.
Czy występują działania niepożądane?
U niektórych pacjentów tuż po zabiegu mogą wystąpić zasinienia, obrzęk, czasem wylewy krwawe, które po kilku dniach ustępują.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Przez kilka dni po zabiegu ostrzyknięte wypełniaczem obszary należy traktować z dużą delikatnością – nie należy ich silnie rozmasowywać ani uciskać. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać silnego nasłonecznienia (solarium), rozgrzewania (sauna) oraz basenu. Poza tym pacjent po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego może prowadzić zupełnie naturalny styl życia.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Procedura iniekcji z użyciem kwasu hialuronowego nie jest wskazana dla osób:
-
- w trakcie ciąży i karmienia
- w trakcie miesiączki, zażywających aspirynę lub inne leki przeciwzapalne
- nadwrażliwych na substancję zawarte w preparacie, lidokainę lub inne środki miejscowo znieczulające
- z alergią
- pacjentów przechodzących chorobę nowotworową
- pacjentów w trakcie infekcji skórnych
- chorych na porfirię lub epilepsję
Stosowane produkty:
-
- Stylage (S, M, L, XL, XXL oraz Lips)
- Restylane (Volyme, Refyne, Defyne,Lyft, Fynesse, Kysse)
- Restylane (Restylane)
- Teosyal (Redencity 2,RHA1, 2, 3, 4, Kiss, Ultra Deep, Ultimate)
Wszystkie te preparaty to najwyższej jakości dostępne na rynku kwasy hialuronowe z certyfikatami CE III klasy, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Kwas hialuronowy zawarty w tych preparatach nie jest pochodzenia zwierzęcego; nie wymaga testów skórnych (chyba, że zaleci ją lekarz ze względów bezpieczeństwa); jest całkowicie wchłaniany; jego cząsteczki nie są wykrywane jako ciała obce; rezultaty estetyczne są natychmiastowe i naturalne.