Cienie pod oczami

Cienie pod oczami

Jak powstaje zagłębienie oczodołu i cienie pod oczami

W procesie starzenia okolicy oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa. Głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie okolicy pod okiem. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, a przez cieńszą i zwiotczałą skórę prześwitywać zaczyna siateczka naczyń żylnych dając efekt dodatkowego zasinienia.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie oczodołu pod okiem. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry w tym rejonie. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Podajemy zazwyczaj od 0,2 ml do 0,5 ml preparatu na każde oko, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Obszar skóry poddawany zabiegowi smarujemy na 30-40 minut kremem znieczulającym.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Cienie pod oczami mówią o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Kiedy to zauważymy to dobry moment na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Ostatecznie uzyskujemy spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia pod oczami oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w tej okolicy.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wówczas podczas kontroli wspólnie z lekarzem podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Ilość zabiegów uzależniona jest od tego z jakim problemem zgłasza się pacjent. Osoby młodsze z niewielkimi cieniami pod okiem zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu. W starszym wieku, gdy zagłębienia są większe, efekt uzyskiwany jest po drugim zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, utrzymuje się od 6 do 18 miesięcy. Wpływa na to wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania ) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się efektu co 6 – 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu
 • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
 • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • aktywna infekcja wirusem opryszczki
 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • młodzież poniżej 18 roku życia
 • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry ( podany preparat). Mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Zaleca się przed zabiegiem konsultację, w celu przygotowania pacjenta.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym. Jeżeli pojawiły się siniaki, można je smarować żelem i dodatkowo przyjmować leki doustne. Po kilku dniach na stałe zaleca się stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Zalecane zabiegi dodatkowe

 • Mezoterapia (np. RRS HA EYES)
 • Peelingi medyczne
 • Osocze bogato płytkowe
 • Dermapen 3-ciej generacji