Trądzik
Trądzik ma zwykle podłoże genetyczne – u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Najczęściej towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry. Złuszczony naskórek zatyka wówczas ujścia gruczołów łojowych tworząc zaskórniki. Stają się one pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych (Propionibacterium Acnes).
Trądzik młodzieńczy
Problemom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Po 20 roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika.
Trądzik dorosłych
Nie wiadomo dokładnie, co może powodować trądzik u dorosłych. Lekarze przypuszczają, iż niektórzy mają po prostu osobniczą skłonność do nadprodukcji sebum, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu (skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne), a także wskutek zażywania niektórych leków – antydepresyjnych lub hormonalnych, zwłaszcza kortykosteroidów.
Trzy fazy rozwoju trądziku
Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.
Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.
Polecane zabiegi
- Leczenie farmakologiczne
- Peelingi medyczne
- Osocze Bogatopłytkowe
- Mezoterapia igłowa
- Plexr
- Dermapen
- Odpowiednie produkty kosmetyczne do pielęgnacji domowej