Jak pozbyć się problemu opadających powiek

Jak pozbyć się problemu opadających powiek

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Nic dziwnego zatem, że do ich wyglądu przykładamy dużą wagę i często spędzają nam sen z powiek, właśnie opadające powieki.

Jest wiele powodów, które przyczyniają się do powstawania tego schorzenia. Najczęściej przychodzą do mnie pacjentki, u których nadmiar skóry na powiece jest naturalnym procesem starzenia się organizmu. Z wiekiem mamy osłabione mięśnie w okolicach powiek, słabą elastyczność skóry i wówczas powieka zaczyna opadać. Jednak to nie jedyny powód tego schorzenia. Przyczyną powstawania opadającej powieki są również obciążenia genetyczne, uszkodzenia nerwu oraz zmiany nowotworowe i cukrzyca.

CO POWODUJE OPADAJĄCA POWIEKA?

Wraz z wiekiem skóra wiotczeje i na górnej powiece tworzy się fałd. Poza walorami estetycznymi, które zaczynają nam przeszkadzać, nadmiar skóry wywołuje nawyk częstego, odruchowego unoszenia brwi. Zaczynamy ciągle marszczyć czoło, nasilając tym samym powstawanie zmarszczek. Na tym jednak nie koniec. Zmianie ulegać zaczyna układ kostny oczodołu, który pogłębia się, a łuk brwiowy stopniowo zanika i obniża się. Bardzo często pacjentki słyszą, że wyglądają na zmęczone i smutne. Musimy zdać sobie sprawę, że taki wygląd od razu dodaje nam lat. Opadające powieki nie tylko powodują defekty estetyczne. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do zaburzenia widzenia, ponieważ opadająca fałda zasłania gałkę oczną. Pacjentki wówczas wyglądają, jakby cały czas mrużyły oczy.

JAK PODNIEŚĆ OPADAJĄCĄ POWIEKĘ?

Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Podczas szczegółowej konsultacji medycznej, przede wszystkim analizuję przyczynę schorzenia. Jeżeli okazuje się, że jest to problem estetyczny, wówczas dobieram każdemu pacjentowi indywidualną terapię. Obecnie medycyna estetyczna daje nam narzędzia, dzięki którym możemy bez użycia skalpela pozbyć się problemu. Okolica oka jest bardzo wrażliwa. W zależności od zaawansowania schorzenia dobieram odpowiedni zabieg.

Faza początkowa
Zgłaszają się do mnie młode pacjentki, które już zauważają powstawanie lekkiej fałdy. Podczas wywiadu najczęściej okazuje się, że ten problem mają po mamie. W tym wypadku, ponieważ jest to działanie profilaktyczne, polecam preparaty z substancjami poprawiającymi strukturę skóry, jej elastyczność i jędrność. Tutaj sprawdzą się substancje takie jak kwas hialuronowy, kolagen i osocze bogatopłytkowe.

Faza zaawansowana
W momencie zgłoszenia się do mnie pacjentek z już zaawansowanym schorzeniem, które jest mocno widoczne, proponuje silniejsze zabiegi.

Zabieg z zastosowaniem PLAZMY – PLEXR
Plazma to zjonizowany gaz zawierający w przybliżeniu takie same ilości ładunków dodatnich i ujemnych. Dokładnie mówiąc, podczas zabiegu dochodzi do odparowania zewnętrznych warstw naskórka (sublimacja), co powoduje silne napięcie skóry na danym obszarze. W efekcie uzyskujemy obkurczenie skóry, a co za tym idzie uniesienie powiek oraz redukcję zmarszczek. Dodam, że plazma nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek, ponieważ jej działanie ogranicza się tylko do granicy warstwy właściwej. Technika ta nazywana jest „nieablacyjną”, ponieważ jest przeprowadzana bez usuwania nadmiaru skóry, bez przerywania ciągłości skóry właściwej i bez usuwania nadmiaru tłuszczu. Zabieg nie wyłącza pacjenta z życia codziennego tak, jak w przypadku interwencji chirurgicznej czy laserowej. Po zabiegu na skórze widoczne są niewielkie punkciki (strupki), które utrzymują się 5-7 dni i można je zakryć makijażem.

Zabieg z zastosowaniem ULTRADŹWIĘKÓW
Efekty technologii skoncentrowanych ultradźwięków można porównywać do tych osiągalnych tylko metodami chirurgicznymi. Już jeden zabieg wywołuje powstawanie wielu drobnych punktów koagulacji wskutek podgrzewania tkanek we wszystkich warstwach skóry, bez naruszenia ciągłości naskórka. Takie działanie powoduje, że tkanki obkurczają się, a powstałe mikrouszkodzenia stymulują odbudowę kolagenu. Daje to stopniową poprawę jędrności i napięcia skóry okolicy powiek. Efekty będą widoczne do 3 miesięcy po zabiegu.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące pozbycia się problemu opadających powiek, skontaktujcie się ze mną.

Dr Katarzyna Mudel